SEO’nun bir parçası olan geri dönüşlü bağlantılar “backlink” olarak adlandırılır. Backlink başka sitelerde sizin sitenizin linkinin paylaşılmasıdır. Backlink verilen site kaliteli veya doğal backlink ise o daha değerli bir geri dönüş olarak sitenize pozitif SEO olarak yansır.

Backlinkte Dikkate Alınması Gerekenler

Arama motorları nerelerden backlink aldığınıza önem verir. Kalitesiz, zararlı sitelerden backlink almak sitenize zarar verir, arama motorlarında yükselmesine engel olur hatta yasaklanmanıza sebep olabilir.

Kaliteli olarak andığımız backlinkler; yüksek kaliteli siteden gelen backlinkler, doğal backlinkler, paylaştığınız içeriklerinizle ilgili backlinkler olarak geçer. Bunların yanında backlink verilmiş sitenin kalıcılığı da önemlidir. Eğer bu tarz backlink çalışmaları yapılırsa siteniz arama motorlarında yükselir ve domain otoritesi de artar. Doğal backlink dışında yapılacak olan backlinklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Abartıya kaçmadan yapılırsa bir sıkıntısı olmaz fakat çok fazla yapılırsa siteniz arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir.

Nasıl Backlink Yaparım ?

  • Seobur anasayfamızda ki backlink çeşitlerinden satın alarak,
  • Blog tarzı sitelerin yorum kısımlarına sitenizin linkini yorum yazarak,
  • Paylaştığınız içerikle ilgili makalelerin içine sitenizin linkini ekleyerek,
  • Paravan web siteler açarak sitenize link vererek,
  • Yönlendirme sistemini kullanarak,
  • Forum sitelerinde vs. profil kısmına web sitenizi ekleyerek,

Bu yollarla backlink yaparak web sitenizi arama motorlarında yükseltebilirsiniz.