Çevirimiçi Satışlarda Başarılı Olmanın Yöntemleri

Sizi Nasıl Bulabilirler ?

Müşterilenizin arama motorlarında sizleri bulabilmesi için kelimelerle arama yapması gerekiyor. Haliyle bazı kelimeler farklı anlamlar taşıyabiliyor ve aradığı ürünü bulamadığı zamanlarla karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden müşterilerinizin sizin ürününüzü arama motorunda bulabilmesi için; ürününüzün açıklamasında olabildiğinde çeşitli kelimeler kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Arama Motorlarını Göz Ardı Etmeyin

SEO olarak tanımladığımız arama motoru optimizasyonunu gerektiği gibi uyumlu hale getirmemiz gerekmektedir. Web sitenizin sadece görsel ve grafiksel olarak göze hitap etmesinin yanı sıra Google gibi arama motorlarında göz önünde olabilmek için SEO çalışmalarınızı gereğince yapmanız gerekmektedir.

Anahtar Kelimesiz İçerik Olmamalı

Arama motorlarında aranılan kelimelerde öne çıkmak istiyorsanız eğer ürünlerinizde veya içeriklerinizde o ürünle ilgili anahtar kelimeler olmalı. Örneğin; bir aksesuar sattığınız web siteniz var. O web sitede satmak istenilen ürüne “tek taş yüzük” gibi anahtar kelime vermeniz gerekmektedir. Bu sayede arama motorlarında daha rahatlıkla sizin ürününüze ulaşabilirler.

Geri Dönüşlü Bağlantılar Oluşturun

Web sitenizin arama sonuçlarında daha yüksek sıralarda çıkmasını sağlamanın yollarından birisi de geri dönüşlü bağlantı yani backlink vermeniz gerekmektedir. Buna dikkat ederken sitelerin kalitelerine, DA (Domain Authority) puanlarına ve içeriklerine bakmamız gerekir. Uygunsuz içerik paylaşan ve DA puanı düşük sitelere verilen backlinkler sizin de sitenizin kalitesini düşürür. DA puanını arama motorlarında ki çeşitli sitelerden kontrol edebilirsiniz.

Sitenizin Yapısı

Siteniz basit görünümlü ve kolay kullanımlı olmalıdır. Karışık gözüken siteler, gelen müşterilerin aradıklarını bulmasında zorlanmasına sebep olur ve siteyi en kısa sürede terk etmelerine yol açar. Bunun yanında seçtiğiniz görsellerin boyutlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek boyutlu görseller sitenizin geç yüklenmesine sebep olmaktadır.

Güncel Kalmaya Önem Veriniz

Gün geçtikçe rakipleriniz çeşitli yöntemlerle kendilerinin sitesi üzerine çeşitli çalışmalar yapacaktır. Onları takip ederek siz de sitenizi gün geçtikçe yenilemeniz gerekmektedir. Bir siteyi olduğu gibi bırakırsanız arama motorlarında değeri düşecektir. Özgün içeriklerle ve paylaşımlarla sitenizi güncel tutmaya çalışmalısınız. Aksi taktirde rakipleriniz sizin önüne geçer ve sizin sitenizin sıralamasını düşüreceklerdir.

Etiketleri Kullanın

Özellikle ürünlerinizi paylaşırken, ürünle alakalı etiketleri kullanın. Kullanacağınız etiketleri abartmamaya çalışın. Ürün görsellerine de alt etiket ve alt isim eklemeniz ürününüzün arama sonuçlarında daha öne çıkmasını sağlar.