Meta Description Nedir?

Meta description Türkçe anlamıyla meta açıklamaları içerik ya da sayfalarınızın arama motorlarında fark edilmesinde, listelenmesinde önemli konulardandır. Bu açıklamalar sadece arama motorlarını ilgilendirmiyor. Aynı zamanda kullanıcıyı siteye çekmede de önem arz etmektedir. Sayfa ve içerikler için meta açıklaması ideal uzunluğu 135 ile 160 karakter arasındadır. Bu karakter sınırlarını aşmadan yapılan SEO uyumlu meta açıklaması çok daha fazla kullanıcının sitenize gelmesinde etkili olacaktır.

Meta açıklamaları 2. plana atılmamalı, özen gösterilerek meta açıklaması için belirtilen birtakım kurallara uyarak paylaşımı yapılmalıdır. Özgünlük, aranan ilk özelliklerin başında gelmektedir. Özgün olmayan meta açıklamaları spam gibi gözükecek ve size avantajdan çok dezavantaj sağlayacaktır.

 

SEO Uyumlu Meta Description Yazılımı

İçerikleriniz için büyük önem taşıyan Meta açıklamaları belirli bir düzende yazılırsa çok daha fazla verim sağlayacaktır. Meta description kısmında yer alan yazıların tamamen özgün olmasına dikkat etmekle başlayabilirsiniz. Her sayfa ve içerik için farklı meta açıklaması girilmelidir. Sayfa ya da konu ile alakalı bir açıklama girilmesine, bu açıklamada yazının anahtar kelimesinin geçmesine özen göstermelisiniz. Anahtar kelimesinin geçmediği meta açıklamaları sizlere beklenen etkiyi sağlamayacaktır. Anahtar kelimenin sıklığı da önemli diğer noktalardandır. 2’den fazla kullanılması avantajı tersine çevirebilir. Şunu da bilmelisiniz ki meta açıklamaları sadece arama motorları için yazılmamaktadır. Sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar sıklıkla bu açıklamalara göz atabilmektedir. Durum böyle olunca kullanıcı odaklı açıklamalar büyük önem taşıyor.