googleda düşüş

Arama Motorunda Sıra Düşüşü Sebepleri

Arama motorlarında her zaman sonuçların en üst sıralarda yer almak, geniş kitlelere ulaşabilmek adına elzemdir. Bilhassa Google, günümüzde web sitelerinin ziyaretçi ortalamalarının önemli bir kısmını oluşturuyorken. Ancak internet, modern çağda yaşamın en önemli parçalarından birisi konumunda bulunuyor. Bu durumda dijital dünyadaki rekabetin çok çetin olmasına sebep oluyor. Çok sayıdaki web sitesi sahibinin yaptığı en önemli hatalardan birisi de ilk sıralara yerleştiğinde çalışmasını durdurmalarıdır. Böyle bir hareket, sürekli olarak arama sonuçlarında yukarıda olmayı hedefleyen rakipler için ciddi bir avantaj yaratıyor ki sonucunda sıralamada yer kayıplarıyla karşılaşılıyor. Ancak arama motorunda sıra düşüşü sebepleri sadece bununla sınırlı değildir. Çok sayıdaki değişken bu konuda etkili olur. Bunun belirlenmesi ve önlenmesi açısından da profesyonel SEO uzmanı desteği, web siteleri için hayati önem taşıyor.

Arama Motoru Sıra Düşüşü Neden Olur?

Arama motorunda web siteleri için her zaman ilk sırada veya ilk sayfada yer alabilmek temel hedeftir. Bu hedefe ulaşıldıktan sonra arama motorunda sıra kaybı gibi durumlar ile karşı karşıya kalınması da muhtemeldir. Arama motorunda sıra düşüşü meydana gelmesinin nedenleri farklılık göstermektedir. SEO çalışmalarında yapılan en önemli hataların başında ilk sıralara yükseldikten sonra çalışmaların duraksatılmasıdır. Bu durumda rakiplerin öne çıkması gibi bir olasılık söz konusudur. Bu yüzden SEO uzmanı her zaman periyodik ve verimli bir SEO çalışmasının aksatılmadan sürdürülmesini tavsiye ediliyor. Ancak arama motorunda sıra düşüşünün meydana gelmesi sadece çalışmanın kesilmesi ile sınırlı değildir.

Arama motoru tarafından gerçekleştirilen algoritma güncellemeleri en önemli faktörlerden birisidir. Özellikle arama motorlarının kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla gerçekleştirdiği algoritma güncellemeleri sonrasında tüm SEO kriterlerinin ciddi anlamda değişikliğe uğramasına neden oluyor. Bu durumda yeni bir çalışmanın gerçekleştirilmesi gerekliliğini ortaya çıkartıyor. Bunun için SEO paketi alınarak, yeni algoritmaya yönelik çalışma gerçekleştirilmesi gerekir. Aynı zamanda da yapılan güncelleme “dalgalanması” ile de web sitesinin arama motorunda sıra düşüşüne yol açmaktadır. Bununla birlikte arama motorunda sıra düşüşü Backlink düşüşü de etkili olabilmektedir. SEO çalışması çerçevesinde alınan backlinklerin silinmesi ve kaybolması durumunda destekleme kaybı olacağından, sırada düşüş gözlemlenebilir.

Title(Başlık) ve meta değişikliği yapılması, anti SEO çalışması yapılması, site temasında değişiklik, içerik güncellemesinin kesilmesi, sunucuya bağlı sorunların meydana gelmesi ve anahtar yoğunluğunda değişiklik meydana gelmesi de sıralamada düşüşe neden olur. Böyle bir düşüşün neden kaynaklandığının belirlenebilmesi için bile SEO uzmanlarınca web sitesinde analiz ve raporlama yapılması gerekir. Yapılacak analizlerin ardından düşüşün engellenmesi ve aynı zamanda da yeniden yükselme sağlanabilmesi için yeniden bir SEO paketi alınarak çalışma gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü SEO paketlerinde sadece ilk açılışta değil aynı zamanda da ilerleyen süreçteki değişkenlere odaklı olarak da çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekir.