Domain otoritesi nedir ?

Türkçesiyle alan adı otoritesi olan “Domain Autority”, kullanmış olduğunuz domainin ne kadar kaliteli olduğunu anlamamızı sağlayan bir değerdir. Domain otoritesi (DA) 0 ile 100 arasında puanlama ile ölçülür. Değer ne kadar yüksekse alan adınızda o kadar kaliteli anlamına gelir.

Domain Otoritesini ne etkiler ?

  • Domainin yaşı,
  • Sitenizde bulunan bağlantıların yapısı,
  • Vermiş olduğunuz backlink miktarı,
  • Vermiş olduğunuz backlinklerin kalitesi,
  • Sitenizin SEO için ne kadar uyumlu olduğu,
  • Sitenizin açılma ve bağlantı hızı,
  • Yönlendirmiş olduğunuz bağlantıların kalitesi,

sitenizin domain otoritesini etkilemektedir.

Domain Otoritesini Nasıl Yükseltebiliriz ?

Kullanmış olduğunuz alan adının domain otoritesini yükseltmek için sitenizin SEO uyumunu tamamlamanız gerekmektedir. Bunların yanında da kaliteli dış SEO çalışmaları yaparak domain otoritenizi yükseltebilirsiniz.

1. Backlink Çalışmalarınızı Kaliteli Sitelerden Yapın

Domain otoritesini yükseltmenin en iyi yollarından birisi olan başka sitelerden yapılan backlink çalışmalarında, çalıştığınız sitenin kaliteli olmasıdır.

Kalitesiz olan linkleri kaldırmanız gerekmektedir. Değeri olmayan siteler sizin domain otoritenizi düşürecektir. Buna önlem olabilmek için vermiş olduğunuz backlinklerin nereden geldiğini takip edebilirsiniz.

2. Sayfalar Arası Bağlantılar Oluşturun

Sitenizde bulunan diğer sayfalara link oluşturmak sayfalar arasında ki yönlendirmeyi sağlamanız gerekmektedir. Bu da size sayfalar arasında gezinti yaptırmanızı sağlayacaktır.

Örneğin; Seo Nedir Ve Seo’nun Faydaları Nedir? Bu bağlantı ile sitemizde bulunan başka bir sayfaya yönlendirme yapmış oluyoruz.

3. Alan Adının Önemi

Sitenizin alan adının yaşı, uzunluğu ve geçmişi domain otoritesini etkilemektedir. Kullandığınız domain eğer daha önce ceza almış ise DA puanı düşük olacaktır ve zor yükselecektir. Bu yüzden domaini alırken yaşına ve daha önce ceza alıp almamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

4. Değerli ve Özgün İçerik Üretin

Sitenizde yayınlayacağınız içeriklerin kaliteli ve özgün olması domain otoritesi için oldukça önemlidir ve yükselmenizi sağlar. Siz kaliteli içerikler ürettiğiniz zaman başka kaliteli sitelerden backlink almanızı sağlar, ziyaretçilerin sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini sağlar, sitenizin trafiğini etkiler ve içeriklerinizin sosyal medyada paylaşılmasını sağlar.

5. Sosyal Medyayı Etkin Olarak Kullanma

Sitenizin sosyal medya hesaplarını daha aktif olarak kullanmanız domain otoritesini arttırmanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medyadan gelen geri dönüşler, içeriklerinizin paylaşımı DA puanını oldukça etkliyecektir. Bunlar için sitenize sosyal medya hesaplarınızı ekleyebilirsiniz.