Her web site sahibi sitesine iyi bir SEO çalışması yapılmasını ister. Arama motorlarında, ziyaretçi artışlarında SEO oldukça önemlidir. Peki her SEO iyi midir ? Tabii ki hayır. İşte size SEO yaparken dikkat edeceğiniz noktaları listeledik;

1. Almış Olduğunuz Kalitesiz ve Kötü Backlinkler

SEO için başvurduğumuz yerler bazen iyi niyetli olmayabilir. Ucuz diye satın alınan backlink paketleri kalitesiz ve kötü bağlantılara sahip olabilir. Mesela cinsel içerikli siteler bunlara örnektir. Alacağınız yeri iyi araştırmaya özen gösterin ve imkanınız olursa daha önce ki çalışmalarından örnek veya referans isteyin. Aksi takdirde istediğiniz SEO çalışması sonucunda sitenizin arama motorlarında yükselmesini beklerken daha da düşüşe geçebilir veya ceza yiyebilir.

2. Özgün Olmayan İçerik

Kopya içerikten uzak durmak hatta olabildiğince hiç kullanmamak sizin için en iyisi. SEO yaparken bazı çeşitlerinde makale kullanılır. İstediğiniz konuda ki makaleyi başka yerlerden kopyala yapıştır yöntemini kullanmak yerine kendi yazınızı kendiniz yazmalısınız. Yazdığınız yazı da size özgün olmalıdır. Yoksa arama motorları bunu spam içerik olarak algılayıp hem yapmış olduğunuz SEO boşa gider hem de emek hırsızlığı yapmış olursunuz.

3. Gereksiz Uzunlukta Başlıklar

İçeriklerinize uygun başlıkları yazarken, konu başlığı konunun özeti olmamalı. En fazla 50-60 karakter uzunluğunda ki başlıkları kullanmaya çalışın. Başlığınız çok kısa da olmamalı fakat altında ki içeriğin ne olduğunu başlıktan anlamamızı sağlamalı.

4. Görselliğin Yüksek Kalitede Olması

Kim istemez ki sitesinin güzel gözükmesini, göze hitap etmesini. Ama bunları yaparken de bunların boyutlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Yüksek çözünürlük ve boyutta ki görselleri ve bazı eklentileri kullanmamız sitemizin yüklenme hızını yavaşlatır. Bu da direkt olarak SEO’yu olumsuz olarak etkiler. Sayfanın açılış hızını optimize ederek buna önlem alabilirsiniz.

5. Ücretsiz Domain Hizmetleri

Ücretsiz olarak size domain ve barınma hizmeti veren bazı yerler ne kadar yaygın ve iyi gözükse de tam olarak istediğiniz gibi düzenleme vs. yapmanıza izin vermez. Kullanabileceğiniz özellikler kısıtlıdır. Bu yüzden kendiniz ücretli olarak alırsanız kurmuş olduğunuz web site amacına daha iyi bir şekilde ulaşacaktır.

6. Anahtar Kelime Fazlalığı

SEO yaparken en çok karşılaşılan hatalardan birisi de anahtar kelimeleri çok fazla yazmaktır. Belli bir konuda yükselmek istersiniz ama bunu yaparken anahtar kelimeleri daha nadir kullanmanız sizin yararınıza olur. Mesela “sebzelerin faydaları” gibi bir anahtar kelimeyle yükselmek istiyorsunuz. Bunu her cümleye eklemenize gerek yok. İçerğinizde bahsetmeniz yeterli olacaktır.

7. İçerik Uzunluğu ve Doğruluğu

Paylaştığınız içerikler, anlatılmak istenilen bilgiyi net vermelidir. Kısa içerikler gelen ziyaretçinin aradığı konuyu anlamasına yardımcı olmaz. Eksik bilgi vermemelisiniz. Ziyaretçilerin yanı sıra Google gibi arama motorları da buna önem verir. Paylaşacağınız içeriğin en az 300 sözcükten olmasına dikkat etmelisiniz. Ama çok da uzun yazıp okuyucuyu sıkmamak gerekiyor. Kararında bir şekilde konuyu anlatıp, paylaşmak gerekir.

8. İçeriklere Alt Etiket Ekleme

Konuzlarınızda, sayfalarınızda eğer görseller varsa o görsellere alt etiketler eklemeyi unutmayın. SEO için en önemli kriterlerden birisi de bu alt etiketlerdir.

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde SEO çalışmalarınızı daha etkili yapabilirsiniz.